NERELERİ GEZELİM ?

AMASRA KALESİ: 

Küçük Liman’dan Boztepe’ye doğru yol alırken kemere köprüsüne varmadan yolun sağ tarafında yukarıya doğru uzanan yokuşlar ve  merdivenler göreceksiniz. Bu yolların her biri sizi kalenin içine götürür. Amasra Kalesinin içerisinde Cenevizlilerden kalma bir “küçük kilise”, kliseden camiye çevrilme “Fatih Camisi” ve kale surlarının üzerinde bir çok figür halen belirgin bir şekilde durmaktadır.
Burada gözünüze çarpacak  ilginç olaylardan biri de yerli halkın ayakkabıları değerlendirme şeklidir. Ayakkabılar saksılara dönüştürülmüş hatta çaydanlıklar, yoğurt kapları, tencereler ve daha fazlası…

Kalenin dört bir köşesini de kullanarak Amasra’nın manzaralarını farklı perspektiflerden görebilirsiniz.

bkz TARİHÇE

amasrakaleici kale

ÇEKİCİLER ÇARŞISI:

Çekiciler Çarşısı, Amasra merkezinde, yöreye özgü el emeği, göz nuru hediyelik ürünlerin satıldığı küçük bir çarşıdır.

Bu çarşıda ahşap işçiliğinin nadide ürünleri görmeye değerdir.

PENTAX Image

AĞLAYAN AĞAÇ: 

Amasra Bozepe’de bulunan Ağlayan Ağaç yıllardır turistlerin ilgisini çekiyor.Aynı zamanda bu bölgede bulunan çay bahçesine ismini vermiştir. Ağlayan ağaç, denizden ve rutubetten aldığı nemi bünyesinde toplayarak yılda 3 veya 5 defa İlkbaharda Nisan ve Mayıs aylarında bu olayı gerçekleştirmektedir. Ağaç ağlamasını aldığı nemden dolayı yapraklarından çiselemesi, damlaması şeklinde yapmaktadır. Ağacın adı Selvi ağacıdır. Yaşının 300-350 yaş arası olduğu tahmin edilmektedir.

Ağlayan Ağaç Çay Bahçesi’nde nefis çaylarınızı ve  kahvenizi yudumlarken müthiş bir doğayla,(amasra tavşan adası ve büyük liman)  manzarayla baş başa olma imkanına sahip olacaksınız ve isterseniz kiralayabileceğiniz dürbünlerle Tavşan adasındaki tavşanları canlı olarak seyretme imkanı bubilirsiniz.  Ayrıca hava şartları uygunsa kahvaltı için ideal bir mekan. ”Anlatılmaz yaşanır.” derler ya yaşanılası bir an için kesinlikle görmeniz gereken bir yerdir.

amasra-aglayan-agac-manzarasi

FATİH CAMİSİ: 

9. yüzyılda Bizans Kilisesi olarak inşa edilen yapı Fatih Sultan Mehmet hanın Amasra’yı işgalinden sonra camiye çevrilmiştir.

Dönemin tüm yapı özelliklerini taşıyan yapının Narthex (İlk Cemaat) bölümü ile Ambon (Apsis) çıkıntısı sonradan mekâna katılmıştır. 19×11 m boyutlarındaki caminin, 1887 yılında dört duvarı dışında mekânı örten ve yer yer yıkılma tehlikesi gösteren beşik tonoz çatısı kaldırılmış, yerine ahşap tavan ve çatı yapılarak büyük bir onarımdan geçirilmiştir.

Türkiye’de ve diğer İslam ülkelerinde benzeri bulunmayan “Cuma hutbesinin kılıç çekilerek okunması” geleneği günümüzde Fatih Camisi’nde yaşatılmaktadır.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in savaş kıyafetleriyle gittiği Mekke’de Cuma hutbesini kılıcını kınından çıkararak okuması; yıllarca “Sünnet” kabul edilerek bütün camilerde uygulanmaya başlamıştı. Geçen 1400 yıllık sürede bu gelenek zamanla unutulmuş olsa da, Amasra Fatih Camii’nde hala sürdürülmekte ve hayli ilgilerini çekmektedir.

fatih_camii_amasra-1 1422775991605

ÇAKRAZ TATİL KÖYÜ: 

Karadeniz’in cenneti Çakraz yemyeşil doğası ve turkuaz renkli temiz deniziyle her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Çakraz Amasra’dan 20 dakika uzaklıkta ufak bir turistik kasabadır. Konaklamak için uygun oteller ve pansiyonların yanı sıra kamp alanlarıda mevcuttur.

amasra-cakraz-cakrazseyhler-koyu-plaj-deniz-uygun-tatiller-6

TARİHİ KÜÇÜK KİLİSE: 

Amasra Kalesi içinde bulunan Küçük Klise 15. yüzyılda camiye çevrilmiştir. Yaklaşık 80 yıldırda ibadethabeye kapalıdır.

Şaphel’e 23 farklı yoldan ulaşabilirsiniz. Amasra Mendirekten (Yat limanı) Tarihi kale merdivenlerini tırmanarak, kale içi mahallesinin kemer köprü uzantısına kadar olan yolu takip ederek yada Otel Timur’un yanındaki tarihi kale merdivenlerini tırmanarak ulaşabilirsiniz…

fotoğraf

DİREKLİ KAYA: 7 metre uzunluğunda olup; buradan denizle bağlantılı bir havuz ve kayaya oyulmuş basamaklar ile mermerden bir iskele görülmektedir. Aslında denizi aydınlatmak ve gözetlemek için yapılmıştır Direkli Kaya ve Cenevizliler tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Amasra’nın güzel noktalarından birini oluşturur.

74134341

MENDİREK: Karadeniz’in sayılı Limanlarından olan Amasra Limanı iki mendirek arasında korunmuş kaçak bir göl gibi görünür.Eski ve Yeni kısım olmak üzere iki kısımdır.Eski Mendirek dediğimiz Bizans yapımıdır ve Mendireğin yaklaşık üçte birini oluşturur.Yeni kısımın 1929 yılında bitirildiğini bazı kaynaklardan öğrendim.Tahmini 15 yıl kadar önce dalgalara maruz kalan dış kısım dolgusu sağlamlaştırıldı.Sabah yürüyüşleri,akşam gezmeleri,amatör balıkçılık yapanlar için aranılan bir mekandır Mendirek.

33168345